Highland Dancing Results 2023

Results will appear here from
Thursday 24th August 2023

JUVENILE WORLD CHAMPIONS 2023

Event 54

1st    Eilidh Gammons – Helensburgh
2nd   Maria Monk – Bearsden
3rd   Alice Gill – Melbourne
4th   Serena Bianconcini – Glenrothes
5th   Isla Gauld – Aberdeen
6th   Alice Newlands – Dundee

JUNIOR WORLD CHAMPIONS 2023

Event 55

1st    Olivia Burke – Nova Scotia
2nd   Lily Kelman – Inverness
3rd   Lauren Abrahart – Alberta
4th   Carrie Matte – Texas
5th   Lois Little – Glasgow
6th   Adelaide Sage – Victoria

ADULT WORLD CHAMPIONS 2023

Event 56

1st    Rebecca Thow – Belhelvie
2nd   Michelle Gordon – Huntly
3rd   Cameron walker – Denny
4th   Fiona Tolley – Ontario
5th   Chloe McClean – Edinburgh
6th   Candice Walker – Leslie

SCOTTISH CHAMPIONS 2023

Event 8

1st    Sophie Strachan – Forfar
2nd   Calla Adair – Blackwood
3rd    Naomi Gilfillan – Annan
4th    Macgregor Gocan-Wright – London, Canada
5th    Mya Byrne – Renton
6th    Olivia Moffat – Garelochhead

Event 9

1st    Cody Pyper – Forfar
2nd   Arya Graham – Port Glasgow
3rd    Millie Mccallum – Dalry
4th    Isla Martin – Wishaw
5th    Eilidh Roarty – Innaloo, Australia
6th    Ella Quigg – Greenock

Event 10

1st    Alexa Bianconcini – Glenrothes
2nd   Lucy Haldin – Ayr
3rd    Ailsa Gordon-duff – Huntly
4th    Harris Fraser – Ballater
5th    Erin Brolly – Dunoon
6th    Olivia Mcmanus – Kilwinning

Event 11

1st    Aisla Gocan-Wright – London, Canada
2nd   Drew Fraser – Scarborough, Ontario
3rd    Naomi Sim – Helensburgh
4th    Sadie Mckenzie – Danderhall
5th    Piper White – Oakville, Canada
6th    Lucy Funnell – Glenrothes

Event 12

1st    Korri Mcmillan – Campbeltown
2nd   Serena Bianconcini – Glenrothes
3rd   Millie Cameron – Ocean Reef, Australia
4th   Kayde Nia Collie – Buckie
5th   Brooke Hayne, Lower South River, Canada
6th   Ellie Reid – Falkirk

Event 13

1st    Lucy Mcmaster – Carluke
2nd   Ellie Murgha – Townsville, Australia
3rd    Alice Newlands – Dundee
4th    Lola Callander – Lockerbie
5th    Brianna Dakin – Bradford, Canada
6th    Connie Urquhart – Scone

Event 14

1st    Lacie Pearton – Launceston, Australia
2nd   Murron Putka – Leven
3rd    Eliza Kitto – Launceston, Australia
4th    Gracie Vannart – Glenrothes
5th    Gabriella Birkmyre – Glasgow
6th    Aimee Mcdermott – Maybole

Event 15

1st    Eilidh Gammons – Helensburgh
2nd   Alice Gill – Melbourne
3rd    Maria Monk – Glasgow
4th    Heidi Miller – Castle Douglas
5th    Isla Gauld – Aberdeen
6th    Grace Barclay – Stouffville, Canada

BEST MALE DANCER IN SCOTTISH CHAMPIONSHIP

Cody Pyper – Forfar

BEST SCOTTISH DANCER EVENTS 8-15

Eilidh Gammons – Helensburgh
Alexa Bianconcini – Glenrothes
Sophie Strachan – Forfar

BEST SCOTTISH DANCER EVENT 54

Eilidh Gammons – Helensburgh

BEST OVERSEAS DANCER EVENT 54

Alice Gill – Melbourne

BEST SCOTTISH DANCER EVENT 55

Lily Kelman – Inverness

BEST OVERSEAS DANCER EVENT 55

Olivia Burke – Sydney, Canada

BEST SCOTTISH DANCER EVENT 56

Rebecca Thow – Belhelvie

BEST OVERSEAS DANCER EVENT 56

Fiona Tolley – Ontario

SCOTTISH NATIONAL CHAMPIONS 2023

Event A

1st    Sophie Strachan – Forfar
2nd   Calla Adair – Blackwood
3rd    Mya Byrne – Renton
4th    Naomi Gilfillan – Annan
5th   Keevah Little – Leven
6th   Olivia Moffat – Garelochhead

Event B

1st    Cody Pyper – Forfar
2nd   Arya Graham – Port Glasgow
3rd   Millie Mccallum – Dalry
4th   Ella Quigg – Greenock
5th   Isla Martin – Wishaw
6th   Katy Fong – Kirkcaldy

Event C

1st    Alexa Bianconcini – Glenrothes
2nd   Lucy Haldin – Ayr
3rd    Harris Fraser – Ballater
4th    Ailsa Gordon-Duff – Huntly
5th   Georgia Reidy – Fife
6th   Emily Drummond – Bathgate

Event D

1st    Sadie Mckenzie – Danderhall
2nd   Lucy Funnell – Glenrothes
3rd   Naomi Sim – Helensburgh
4th   Reuben Callander – Lockerbie
5th   Ailie Gallagher – Dollar
6th   Sophie Sinclair – Kirkcaldy

Event E

1st    Serena Bianconcini – Glenrothes
2nd   Cody Fong – Kirkcaldy
3rd   Korri Mcmillan – Campbeltown
4th   Kayde Nia Collie – Buckie
5th   Ellie Reid – Falkirk
6th   Ruby Spence – Insch

Event F

1st    Lucy Mcmaster – Carluke
2nd   Connie Urquhart – Scone
3rd   Hannah Buxel – Stirling
4th   Lola Callander – Lockerbie
5th   Lexi Wells – Cambuslang
6th   Ashleigh Duncan – Stonehaven

Event G

1st    Murron Putka – Leven
2nd   Gracie Vannart – Glenrothes
3rd   Georgia Ferguson – Leven
4th   Renee Johnstone – Erskine
5th   Amy Struthers – Paisley
6th   Eilidh Clark – Irvine

Event H

1st    Eilidh Gammons – Helensburgh
2nd   Paulina Smith – Ballingry
3rd   Heidi Miller – Castle Douglas
4th   Isla Gauld – Aberdeen
5th   Willow Brown – New Machar
6th   Abbie Harrold – Wick

Event I

1st    Amelia Leishman – Edinburgh
2nd   Katie Semple – Lanark
3rd   Hannah Cameron – Dumbarton
4th   Lucy Dolan – Dumbarton
5th   Brooke Mcalonie – Glenrothes
6th   Robyn Hall – Aberdeen

Event J

1st    Isla Watson – Paisley
2nd   Lauren Struthers – Paisley
3rd   Lucy Forrest – Falkirk
4th   Lucy Stewart – Lanark
5th   Lois Little – Glasgow
6th   Arwen Morrison – Edinburgh

Event K

1st    Eve Mackenzie – Falkirk
2nd   Louise Scoular – Bathgate
3rd   Meggie Martin-Lyall – Carnoustie
4th   Lara Pedrosa – Newburgh
5th   Amy Loughlin – Erskine
6th   Jack Laird – Forfar

Event L

1st    Kirstin Mitchelson – Monifieth
2nd   Louise Barton – Cairneyhill
3rd   Iona Black – Elon
4th   Isla Mitchelson – Monifieth
5th   Molly Smith – Huntly
6th   Elisha Scobie – Lochgelly

ARGYLL TROPHY 2023

Pre-Premier 

Event 1
1st    Lily Clark – Inveraray
2nd   Olivia Mackinnon – Helensburgh

Event 2
1st   Georgia Petro – Dunoon
2nd   Evelyn Rippon – Helensburgh

Event 3
1st    David Thomas Gillan – Dunoon
2nd   Alice MacBeath – Helensburgh

Event 4
1st    Cara Mckinven – Campbeltown
2nd   Jessica Muir – Isle of Bute

Event 5A
1st   Maia Malai – Campbeltown
2nd   Emma Ramsay – Campbeltown

Event 5B
1st=   Esmie MacLean – Campbeltown
1st=   Evelyn Taylor – Rhu

Event 5C

1st    Sophia Taylor – Rothesay
2nd   Chloe Bonar – Port Ellen

Event 6A
1st    Georgia Dow – Helensburgh
2nd   Niamh McSporran – Campbeltown

Event 6B
1st    Amelie McTaggart – Campbeltown
2nd   Scarlett Holyoake – Isle of Islay

Event 7
1st    Abigail McAllister – Campbeltown
2nd   Arianna Carmichael – Dunoon

ARGYLL CHAMPIONS 2023

Event 51

1st    Naomi Sim – Helensburgh
2nd   Emma Johnston – Campbeltown
3rd   Erin Brolly – Dunoon
4th   Amelia May Smith – Dunoon
5th   Lacey Millar – Rosneath
6th   Olivia Moffat – Garelochhead

Event 51A

1st    Taylor McMillan – Campbeltown
2nd  Abigail Ledsom – Dunoon
3rd   Rona McLean – Campbeltown
4th   Kayla Grumoli – Campbeltown
5th   Sophie Galbraith – Campbeltown
6th   Ellie Gorman – Campbeltown

Event 52

1st    Grace McGrath – Helensburgh
2nd  Katie Anderson – Garelochhead
3rd   Rachel Reid – Kirn
4th   Lucy Jones – Innellan
5th   Niamh Barr – Dunoon
6th   Rachel McVeigh – Helensburgh

Event 53

1st    Linzi Cameron – Campbeltown
2nd  Isla Flint – Helensburgh
3rd   Eva MacColl – Appin
4th   Emma Bancks – Kirn
5th   Solana McMurchy – Helensburgh
6th   Lucy Cameron – Rothesay

This event is sponsored by:

This event is supported by: