World Highland Dancing Champions

Adult - 1948-2022

Junior - 1961-2022

Juvenile - 1932-2022

1948 May Falconer – Motherwell
1949 Margaret Samson – Stirling
1950 Margaret Samson – Stirling
1951 J L McKenzie – Aberdeen
1952 J L McKenzie – Aberdeen
1953 J L McKenzie – Aberdeen
1954 Catriona Buchanan – Stirling
1955 Catriona Buchanan – Stirling
1956 Sheena MacDonald – Thornliebank
1957 Sheena MacDonald – Thornliebank
1958 Sheena MacDonald – Thornliebank
1959 Gordon Yeats – Tarves
1960 Flora Stuart Grubb – Australia
1961 Betty Jessiman – Huntly
1962 Sandra Bald – Kirkcaldy
1963 Billy Forsyth – Bridge of Allan
1964 Billy Forsyth – Bridge of Allan
1965 Wilma Tolmie – Dundee
1966 Sandra Wright – New Zealand
1967 Irene McKechnie – Grangemouth
1968 Victor Wesley – Glasgow
1969 Victor Wesley – Glasgow
1970 Lynn Dickson – Australia
1971 Rosemary McGuire – Banknock
1972 Victor Wesley – Glasgow
1973 Hugh Bigney – USA
1974 Aileen Robertson – Ayr
1975 Linda Rankin – Prestwick
1976 Aileen Robertson – Ayr
1977 Linda Rankin – Prestwick
1978 Sandra Kennedy – Bearsden
1979 Christine Lacey – Alexandria
1980 Christine Lacey – Alexandria
1981 Ailsa Simpson – Barrhead
1982 Christine Lacey – Alexandria
1983 Helen Fitzpatrick – Stenhousemuir
1984 Lesley E Bowman – Dundee
1985 Gareth Mitchelson – Monifieth
1986 Gregor Bowman – Dundee
1987 Gareth Mitchelson – Monifieth
1988 Gareth Mitchelson – Monifieth
1989 Gareth Mitchelson – Monifieth
1990 Gregor Bowman – Dundee
1991 Deryck Mitchelson – Monifieth
1992 Gregor Bowman – Dundee
1993 Jacqueline Smith – Ontario
1994 Deryck Mitchelson – Monifieth
1995 Deryck Mitchelson – Monifieth
1996 Jacqueline Smith – Ontario
1997 Gregor Bowman – Dundee
1998 Gregor Bowman – Dundee
1999 Colleen Rintamaki – Ontario
2000 Colleen Rintamaki – Ontario
2001 Colleen Rintamaki – Ontario
2002 Colleen Rintamaki – Ontario
2003 Colleen Rintamaki – Ontario
2004 Tony Cargill – Forfar
2005 Colleen Rintamaki – Ontario
2006 Erin Rose – Ontario
2007 David Wilton – Forfar
2008 David Wilton – Forfar
2009 David Wilton – Forfar
2010 Daniel Carr – Ontario
2011 David Wilton – Forfar
2012 Marielle Lesperance – Ontario
2013 Morgan Bamford – New Zealand
2014 Marielle Lesperance – Ontario
2015 Marielle Lesperance – Ontario
2016 Marielle Lesperance – Ontario
2017 Rebecca Thow – Alberta
2018 Marielle Lesperance – Nova Scotia
2019 Marielle Lesperance – Nova Scotia
2022 Marielle Lesperance – Nova Scotia
2023 Rebecca Thow – Belhelvie

1961 Betty Turkington – Glasgow
1962 Cecilia Pate – Cardenden
1963 Irene McKechnie – Grangemouth
1964 Catherine Chalmers – Greenock
1965 Nancy Hays – Alberta
1966 Sandra Aberdein – Keith
1967 Lynn Erbrick – Cornwell’s Heights
1968 Rosemary McGuire – Banknock
1969 Rosemary McGuire – Banknock
1970 Sandra Scafate – Ohio
1971 Noreen Keros – Michigan
1972 Aileen Robertson – Ayr
1973 Linda Rankin – Prestwick
1974 Katie Rowan – Ayr
1975 Sandra Kennedy – Bearsden
1976 Mary Neill – Whitburn
1977 Mary Beth Miller – Kansas
1978 Christine Lacey – Alexandria
1979 Ailsa Simpson – Barrhead
1980 Fiona E Nash – California
1981 Jennifer Lindsay – British Columbia
1982 Jennifer Lindsay – British Columbia
1983 Gregor Bowman – Dundee
1984 Gregor Bowman – Dundee
1985 Tania Crawford – Harthill
1986 Ann Milne – Ontario
1987 Ann Milne – Ontario
1988 Deryck Mitchelson – Monifieth
1989 Jacqueline Smith – Ontario
1990 Dawn Brennan – Ontario
1991 Lorraine Brown – Kilbirnie
1992 Estelle Clewes – British Columbia
1993 Natalie Quick – Ontario
1994 Natalie Quick – Ontario
1995 Natalie Hall – Ontario
1996 Lyndsay Reid – Stirling
1997 Colleen Rintamaki – Ontario
1998 Colleen Rintamaki – Ontario
1999 Tony Cargill – Arbroath
2000 Tony Cargill – Arbroath
2001 Kimberlee Couper – Ontario
2002 Rachel McLagan – Blairgowrie
2003 Laura Cafferty – Ontario
2004 Rachel McLean – Dundee
2005 David Wilton – Forfar
2006 David Wilton – Forfar
2007 Fiona Lee – British Columbia
2008 Alexandra Matthews – Ontario
2009 Morgan Bamford – New Zealand
2010 Morgan Bamford – New Zealand
2011 Katie Lee – Alberta
2012 Anthea Bundy – Grangemouth
2013 Maegan Sweeney – Ontario
2014 Abbie MacNeil – Glasgow
2015 Ellis Hayes – Newton Stewart
2016 Emma Schiff – California
2017 Erin Blair – California
2018 Michelle Gordon – Huntly
2019 Beret Dernbach – California
2022 Annalise Lam – British Columbia
2023 Olivia Burke – Nova Scotia

1932 Gladys S Bruce – Largs
1933 Winnie H Mann – Stevenston
1934 Elspeth Strathern – Glasgow
1935 Dorothy J Bruce – Liverpool
1936 Bunty Downie – Dunoon
1937 Bunty Thomson – Glasgow
1938 Bunty Thomson – Glasgow
1939 May G Falconer – Motherwell
1946 Maureen C McMahon – Edinburgh
1947 Margaret Blyth Samson – Stirling
1948 Fay Innes – Dunfermline
1949 Catriona Buchanan – Stirling
1950 Catriona Buchanan – Stirling
1951 Sheena McDonald – Thornliebank
1952 Morag McKenzie – Stirling
1953 Ann Convery – Troon
1954 Louise Galbraith – Greenock
1955 Ann Convery – Troon
1956 Ann McIlroy – Rothesay
1957 Sandra Bald – Kirkcaldy
1958 Sylvia Henderson – Crossgates
1959 Sylvia Henderson – Crossgates
1960 Cecilia Pate – Cardenden
1961 Irene McKechnie – Grangemouth
1962 Kathleen M Scott – Musselburgh
1963 Rosemary McGuire – Banknock
1964 Cecilia Orr – Forth
1965 Rosemary McGuire – Banknock
1966 Rosemary McGuire – Banknock
1967 Christine Crowe – Edinburgh
1968 Grace D Higgins – Kirn
1969 Veronica Langton – Newarthill
1970 Fiona Perry – Glasgow
1971 Sandra Kennedy – Bearsden
1972 Sandra Kennedy – Bearsden
1973 Sandra Kennedy – Bearsden
1974 Christine Lacey – Alexandria
1975 Christine Lacey – Alexandria
1976 Mary Beth Miller – USA
1977 Ailsa Simpson – Barrhead
1978 Ailsa Simpson – Barrhead
1979 Elaine Duncan – Hamilton
1980 Elaine Duncan – Hamilton
1981 Gregor Bowman – Dundee
1982 Gillian Greig – Dysart
1983 Ann Milne – Canada
1984 Ann Milne – Canada
1985 Deryck Mitchelson – Monifieth
1986 Deryck Mitchelson – Monifieth
1987 Nicola Grant – Kirriemuir
1988 Jacqueline Smith – Canada
1989 Alison MacGregor – Laurencekirk
1990 Nadine McKenzie – Polmont
1991 Natalie Quick – Ontario
1992 Carleigh Leighton – Ontario
1993 Natalie-Anne Hall – Ontario
1994 Jacqueline Deeney – Port Glasgow
1995 Colleen Rintamaki – Ontario
1996 Colleen Rintamaki – Ontario
1997 Michelle Cumagun – Texas
1998 Tony Cargill – Arbroath
1999 Ashley Knox – Michigan
2000 Gillian O’Leary – Natal
2001 Gillian O’Leary – Natal
2002 Joanna Buchan – Peterhead
2003 Marielle Lesperance – Ontario
2004 David Wilton – Forfar
2005 Morgan Bamford – New Zealand
2006 Morgan Bamford – New Zealand
2007 Morgan Bamford – New Zealand
2008 Morgan Bamford – New Zealand
2009 Robyn Hart-Winks – Kirriemuir
2010 Anthea Bundy – Grangemouth
2011 Ellis Hayes – Newton Stewart
2012 Ellis Hayes – Newton Stewart
2013 Kaylee Finnegan – California
2014 Erin Blair – California
2015 Erin Blair – California
2016 Erin Blair – California
2017 Ellie Dalrymple – Tranent
2018 Beret Dernbach – California
2019 Rosey Watt – MacDuff
2022 Lily Kelman – Inverness
2023 Eilidh Gammons – Helensburgh