Highland Dancing Results 2017

JUVENILE WORLD CHAMPIONS 2017

Event 54

1st   Ellie Dalrymple – Tranent
2nd  Elise Cheyne – Ontario
3rd   Cyan Macleod – Victoria
4th   Samantha Barrow – Ontario
5th   Jaclyn Stewart – Ontario
6th   Rosey Watt – Macduff

JUNIOR WORLD CHAMPIONS 2017

Event 55

1st   Erin Blair – California
2nd  Michelle Gordon – Huntly
3rd   Sophie Dunn – Ontario
4th   Fiona Tolley – Ontario
5th   Cameron Walker – Denny
6th   Islay Lyttle – Texas

ADULT WORLD CHAMPIONS 2017

Event 56

1st   Rebecca Thow – Alberta
2nd  Marielle Lesperance – Nova Scotia
3rd   Candice Walker – Leslie
4th   Maegan Sweeney – Ontario
5th   Carla Gardiner – Texas
6th   Siobhan Watt – Greenock

SCOTTISH CHAMPIONS 2017

Event 8

1st    Renee Johnstone – Erskine
2nd   Lauryn Russelll – Forfar
3rd    Aimee McDermott – Maybole
4th    Lola Callander – Lochmaben
5th    Alice Newlands – Dundee
6th    Andrew Gregg – Motherwell

Event 9

1st     Eilidh Gammons – Helensburgh
2nd   Maria Monk – Bearsden
3rd    Abbie Harrold – Wick
4th    Bevyn Moyes – Kelty
5th    Ruby Baillie – Forfar
6th    Ebony Rose Fraser – Dumfries

Event 10

1st    Phoebe Goodall – Buckie
2nd   Sophie MacRae – Inverness
3rd    Ruby O’Hagan – Johnstone
4th    Amelia Barton – Lanark
5th    Lois Hayes – Inchinnan
6th    Harriette Waddell – Forfar

Event 11

1st    Sophie Hamilton – Ontario
2nd   Adelaide Sage – Victoria
3rd    Olivia Burke – Nova Scotia
4th    Lauren Abrahart – Alberta
5th    Ashlyn Rubach – Maryland
6th    Dana-Louise Dolan – Dumbarton

Event 12

1st    Morven Johnstone – Western Australia
2nd   Hannah Butchart – Stonehaven
3rd    Charlotte Simpson – Motherwell
4th    Phoebe Clark – Victoria
5th    Eve MacKenzie – Falkirk
6th    Faith Campbell – Thrumster

Event 13

1st    Louise Scoular – Blackburn
2nd   Rosey Watt – Macduff
3rd    Robyn McMillan – Lanark
4th    Laura Unruh – Manitoba
5th    Jaden Lenny – Glenrothes
6th    Reese Wood – Ontario

Event 14

1st    Elise Cheyne – Ontario
2nd   Callie Bowers – Texas
3rd    Hailey Romain – Ontario
4th    Beret Dernbach – California
5th    Jaclyn Stewart – Ontario
6th    Olivia Waddell – Forfar

Event 15

1st    Amber Donaldson – Kirriemuir
2nd   Ellie Dalrymple – Tranent
3rd    Cyan Macleod – Victoria
4th    Ashley Abrahart – Alberta
5th    Peyton Seto – Ontario
6th    Samantha Barrow – Ontario

BEST SCOTTISH MALE DANCER IN CHAMPIONSHIP

Andrew Gregg – Motherwell

BEST SCOTTISH DANCER EVENTS 8-15

Eilidh Gammons – Helensburgh

BEST SCOTTISH DANCER EVENT 54

Ellie Dalrymple – Tranent

BEST OVERSEAS DANCER EVENT 54

Elise Cheyne – Ontario

BEST SCOTTISH DANCER EVENT 55

Michelle Gordon – Huntly

BEST OVERSEAS DANCER EVENT 55

Erin Blair – California

BEST SCOTTISH DANCER EVENT 56

Candice Walker- Leslie

BEST OVERSEAS DANCER EVENT 56

Rebecca Thow – Alberta

SCOTTISH NATIONAL CHAMPIONS 2017

Event A

1st    Lauryn Russell – Forfar
2nd   Lola Callander – Lockerbie
3rd    Andrew Gregg – Motherwell
4th    Murron Putka – Leven
5th    Renee Johnstone – Erskine
6th    Aimee McDermott – Maybole

Event B

1st    Eilidh Gammons – Helensburgh
2nd   Abbie Harrold – Wick
3rd    Maria Monk – Bearsden
4th    Bevyn Moyes – Kelty
5th    Ebony-Rose Fraser – Dumfries
6th    Evie Meldrum – Glenrothes

Event C

1st    Phoebe Goodall – Buckie
2nd   Ruby O’Hagan – Johnstone
3rd    Lily Kelman – Inverness
4th    Sophie MacRae – Inverness
5th    Kayleigh Duncan – Glenrothes
6th    Abbie Crighton – Forfar

Event D

1st    Dana-Louise Dolan – Dumbarton
2nd   Christy Graham – Dundee
3rd    Lucy Forrest – Falkirk
4th    Ava Judge – Grangemouth
5th    Lauren Struthers – Paisley
6th    Innes MacKenzie – Fearn

Event E

1st    Hannah Butchart – Stonehaven
2nd   Faith Campbell – Thrumster
3rd    Cara McFarlane – Carnoustie
4th    Emma Smart – Aberdeen
5th    Eve MacKenzie – Falkirk
6th    Zoe Colraine – Bonhill

Event F

1st    Louise Scoular – Blackburn
2nd   Robyn McMillan – Lanark
3rd    Jaden Lenny – Glenrothes
4th    Amy Loughlin – Erskine
5th   Katie Lawson – Edinburgh
6th    Katie Little – Greenock

Event G

1st    Brogan Martin – Huntly
2nd   Amy Robertson – Ellon
3rd    Catriona Gammons – Helensburgh
4th    Leaha Batchelor – Linlithgow
5th    Orla McCafferty – Monifieth
6th    Lisa McGillivray – Dunoon

Event H

1st    Ellie Wood – Falkirk
2nd   Carrie Mitchelson – Kellas
3rd    Amy Watson – Banff
4th    Bethany Clark – Inverbervie
5th    Samantha Mulholland – Port Glasgow
6th    Jake Hind – Paisley

Event I

1st    Cerys Jones – Dunfermline
2nd   Solana Johnstone – Lochfoot
3rd    Struan Hayes – Newton Stewart
4th    Benna Runcie – Banff
5th    Heather Thom – Maybole
6th    Georgia Combe – Edimburgh

Event J

1st    Chloe McClean – Edinburgh
2nd   Chloe Shearer – Paisley
3rd    Lewis Smith – Elgin
4th    Olivia Blennie – Cambusbarron
5th    Linzi Cameron – Drumlemble
6th    Rebecca Sproat – Bonhill

Event K

1st    Isla Mitchelson – Monifieth
2nd   Cara MacKenzie – Inverness
3rd    Cara Wilson – Dingwall
4th    Sinead Millar – Edinburgh
5th    Caragh Mackinnon – Paisley
6th    Natalie Moir – Elgin

ARGYLL TROPHY 2017

Pre-Premier 

Event 4

1st   Skye Erith – Helensburgh

2nd  Sophie Galbraith – Campbeltown

Event 5A

1st  Grace McGrath – Helensburgh

2nd Rachel McVeigh – Helensburgh

Event 5B

1st  Jessica McAlister – Rothesay

2nd Eilidh Mitchell – Kirn

Event 6A

1st  Eilidh McTaggart – Rothesay

2nd Summer Leonard – Rothesay

Event 6B

1st  Lucy Cameron – Rothesay

2nd Katie Mitchell – Kirn

Event 7

1st  Harry Aitken – Rothesay

2nd Mollie-Mae Aiken – Rothesay

ARGYLL CHAMPIONS 2017

Event 51

1st    Eilidh Gammons – Helensburgh
2nd   Solana McMurchy – Campbeltown
3rd    Lisa McKellar – Campbeltown
4th    Corah MacLeod – Dunoon
5th    Isla Flint – Helensburgh
6th    Eva MacColl – Appin

Event 52

1st    Isla Flint – Helensburgh
2nd   Lisa McGillivray – Dunoon
3rd    Morven Laycock – Dunoon
4th    Erin Stewart – Helensburgh
5th    Iona McSorley – Helensburgh
6th    Sophie Baker – Islay

Event 53

1st   Rhiannon Charles – Helensburgh
2nd  Linzi Cameron – Drumlemble
3rd   Courtney Cowden – Hunters Quay
4th   Isla MacCalman – Bowmore
5th   Claire Black – Dunoon
6th   Katie MacPherson – Oban