Highland Dancing Results 2019

JUVENILE WORLD CHAMPIONS 2019

Event 54

1st   Rosey Watt – Macduff
2nd  Robyn McMillan – Lanark
3rd   Morven Johnston – W.Australia
4th   Rebecca Srebot – Ontario
5th   Kiera Speck-Meek – Ontario
6th   Emma Smart – Aberdeen

JUNIOR WORLD CHAMPIONS 2019

Event 55

1st   Beret Dernbach – California
2nd  Elise Berrevoets – Ontario
3rd   Hailey Romain – Ontario
4th   Cole Leslie – Ontario
5th   Ellie Dalrymple – Tranent
6th   Brogan Martin – Huntly

ADULT WORLD CHAMPIONS 2019

Event 56

1st   Marielle Lesperance – Nova Scotia
2nd  Rebecca Thow – Alberta
3rd   Ellis Hayes – Newton Stewart
4th   Claire McLaughlin – Bishopton
5th   Candice Walker – Leslie
6th   Hamish McInnes – Queensland

SCOTTISH CHAMPIONS 2019

Event 8

1st    Serena Bianconcini – Glenrothes
2nd  Ailsa Wright – Ontario
3rd   Kayde Collie – Buckie
4th   Ellie Reid – Larbert
5th   Isabella Hay – Port Glasgow
6th   Chloe MacDuff – Bearsden

Event 9

1st   Alice Newlands – Dundee
2nd  Caris MacFarlane – Ontario
3rd   Lola Callander – Lockerbie
4th   Sophie Smeaton – Kirriemuir
5th   Hannah Buxel – Stirling
6th   Kali Smith – Alford

Event 10

1st   Aimee McDermott – Maybole
2nd  Murron Putka – Leven
3rd   Connie Urquhart – Scone
4th   Grace Wynne – Ontario
5th   Renee Johnstone – Erskine
6th   Amy Struthers – Paisley

Event 11

1st   Eilidh Gammons – Helensburgh
2nd  Maria Monk – Bearsden
3rd   Abbie Harrold – Wick
4th   Grace Barclay – Ontario
5th   Evie Meldrum – Glenrothes
6th   Heidi Miller – Castle Douglas & Emma Ewan – Glenrothes

Event 12

1st   Ruby O’Hagan – Johnstone
2nd  Lily Kelman – Inverness
3rd   Amelia Barton – Lanark
4th   Morven Terrace – Dumfries
5th   Phoebe Goodall – Buckie
6th   Lois Hayes – Inchinnan

Event 13

1st   Sophie Hamilton – Ontario
2nd  Reese MacKey – Pennsylvania
3rd   Olivia Burke – Nova Scotia
4th   Dana-Louise Dolan – Dumbarton
5th   Laura Abrahart – Alberta
6th   Ashlyn Rubach – Maryland

Event 14

1st    Morven Johnston – W.Australia
2nd  Faith Campbell – Wick
3rd   Emma Smart – Aberdeen
4th   Paisley Hanson – Ontario
5th   Eve MacKenzie – Falkirk
6th   Charlotte Simpson – Motherwell

Event 15

1st    Rosey Watt – Macduff
2nd  Robyn McMillan – Lanark
3rd   Rebecca Srebot – Ontario
4th   Kiera Speck-Meek – Ontario
5th   Katie Lawson – Edinburgh
6th   Louise Scoular – Blackburn

BEST SCOTTISH MALE DANCER IN CHAMPIONSHIP

Innes MacKenzie – Tain

BEST SCOTTISH DANCER EVENTS 8-15

Eilidh Gammons – Helensburgh & Rosey Watt – Macduff

BEST SCOTTISH DANCER EVENT 54

Rosey Watt – Macduff

BEST OVERSEAS DANCER EVENT 54

Morven Johnston – W.Australia

BEST SCOTTISH DANCER EVENT 55

Ellie Dalrymple – Tranent

BEST OVERSEAS DANCER EVENT 55

Beret Dernbach – California

BEST SCOTTISH DANCER EVENT 56

Ellis Hayes – Newton Stewart

BEST OVERSEAS DANCER EVENT 56

Marielle Lesperance – Nova Scotia

SCOTTISH NATIONAL CHAMPIONS 2019

Event A

1st   Serena Bianconcini – Glenrothes
2nd  Kayde Collie – Buckie
3rd   Ellie Reid – Larbert
4th   Chloe Macduff – Bearsden
5th   Isabella Hay – Port Glasgow
6th   Reuban Callander – Lockerbie & Lexie Campbell – Larkhall

Event B

1st   Lola Callander – Lockerbie
2nd  Sophie Smeaton – Kirriemuir
3rd   Alice Newlands – Dundee
4th   Hannah Buxel – Stirling
5th   Erin Forbes – Buckie
6th   Kali Smith – Alford

Event C

1st    Aimee McDermott – Maybole
2nd  Renee Johnstone – Erskine
3rd   Connie Urquhart – Scone
4th   Murron Putka – Leven
5th   Amy Struthers – Paisley
6th   Rachel Fisher – Kilmarnock

Event D

1st   Eilidh Gammons – Helensburgh
2nd  Maria Monk – Bearsden
3rd   Abbie Harrold – Wick
4th   Kenadie Sivewright – Brechin
5th   Evie Meldrum – Glenrothes
6th   Bevyn Moyes – Kelty

Event E

1st    Morven Terrace – Dumfries
2nd   Phoebe Goodall – Buckie
3rd   Lois Hayes – Inchinnan
4th   Sophie MacRae – Inverness
5th   Hollie Miller – Wick
6th   Lucy Strachan – Peterhead & Amy Smart – Aberdeen

Event F

1st    Isla Watson – Paisley
2nd  Lucy Stewart – Lanark
3rd   Innes MacKenzie – Tain
4th   Lauren Struthers – Paisley
5th   Ava Judge – Grangemouth
6th   Lucy Forrest – Falkirk

Event G

1st    Hannah Butchart – Stonehaven
2nd   Zoe Colraine – Alexandria
3rd   Cara McFarlane – Carnoustie
4th   Lisa Ferguson – Dalkeith
5th   Meggie Martin-Lyall – Carnoustie
6th   Olivia Barbour – Dumbarton

Event H

1st   Katie Lawson – Edinburgh
2nd  Louise Scoular – Blackburn
3rd   Amy Loughlin – Erskine
4th   Stephanie Buchan – Peterhead
5th   Katie Little – Greenock
6th   Caitlin Findlay – Stonehaven

Event I

1st   Catriona Gammons – Helensburgh
2nd  Lara Pedrosa – Aberdeen
3rd   Abby Turnbull – Elrick
4th   Leaha Batchelor – Linlithgow
5th   Keryn Glennie – Stonehaven
6th   Riona Clifford – Larbert

Event J

1st   Ellie Wood – Falkirk
2nd  Erin Strachan – Peterhead
3rd   Carrie Mitchelson – Kellas
4th   Stephanie Moon – Livingston
5th   Jake Hind – Paisley
6th   Molly Smith – Keith

Event K

1st   Chloe McClean – Edinburgh
2nd  Cerys Jones – Dunfermline
3rd   Erin Maguire – Glasgow
4th   Finley Duncan – Banff
5th   Elisha Scobie – Kinglassie
6th   Louise Barton – Dunfermline

ARGYLL TROPHY 2019

Pre-Premier 

Event 1

1st   Olivia Moffat – Helensburgh

Event 2

1st   Evelyn Taylor – Helensburgh

Event 3

1st   Abigail McAllister – Campbeltown

Event 4

1st   Emma Johnston – Campbeltown

2nd  Erin Brolly – Dunoon

Event 5A

1st  Emma Lister – Lochgilphead

2nd Lexie Sutherland-Brown – Rothesay

Event 5B

1st  Lucy Jones – Innellan

2nd Helen Nicolson – Helensburgh

Event 6A

1st  Korri McMillan – Campbeltown

2nd Ellie Gorman – Campbeltown

Event 6B

1st  Elsie Reid – Rothesay

2nd Emma Miller – Campbeltown

Event 7

1st  Taylor McMillan – Campbeltown

2nd Grace McGrath – Helensburgh

ARGYLL CHAMPIONS 2019

Event 51

1st   Eilidh Gammons – Helensburgh
2nd  Katie Anderson – Garelochhead
3rd   Sophie Galbraith – Campbeltown
4th   Eva Jenkins – Helensburgh
5th   Harry Aiken – Rothesay
6th   Skye Erith – Helensburgh

Event 51A

1st  Solana McMurchy – Campbeltown
2nd  Corah MacLeod – Dunoon
3rd   Eva MacColl – Appin
4th   Anna Grant – Cardross
5th   Stephanie Laidlaw – Dunoon
6th   Emma Bancks & Charlie-Leigh Ross Macdonald – Dunoon

Event 52

1st    Isla Flint – Helensburgh
2nd  Breagha MacKie – Helensburgh
3rd   Mollie-Mae Aiken – Rothesay
4th   Lauren May – Helensburgh
5th   Lisa McKellar – Campbeltown
6th   Morven Laycock – Hunters Quay

Event 53

1st    Linzi Cameron – Campbeltown
2nd  Catriona Gammons – Helensburgh
3rd   Rhiannon Charles – Helensburgh
4th   Katie MacPherson – Oban
5th   Sophie Baker – Isle of Islay
6th   Sophie Ballantyne – Dunoon